Warte przeczytania: "Make your bed", czyli krótka książeczka próbująca udowodnić, że zmiana świata może zacząć się od pościelenia własnego łóżka. Kilka lekcji na każdy dzień z anegdotami z życia SEALs w tle :)
“Make your bed. Proste rzeczy, które zmienią twoje życie… a może i świat!” to książka napisana przez Williama H. McRaven, wielokrotnie odznaczonego admirała marynarki amerykańskiej w stanie spoczynku. W ciągu swojej 37-letniej służby przeszedł przez wszystkie szczeble kariery w elitarnej jednostce SEALs. Na podstawie własnych doświadczeń stworzył listę 10 zasad, którymi należy kierować się w życiu aby zmienić swoje życie, a może przy okazji i kawałek świata, na lepsze. Dla dodania smaczku wszystkie te punkty podparte są anegdotami z jego życia jako kadet i wojskowy SEALs.
Jeśli chcesz zmienić świat… zacznij od posłania łózka
Jeśli chcesz zmienić świat… znajdź kogoś, kto pomoże ci wiosłować
Jeśli chcesz zmienić świat… nie mierz niczyjej wartości w centymetrach
Jeśli chcesz zmienić świat… nie przejmuj się, że zostałeś “ciastkiem w cukrze”, tylko walcz dalej
Jeśli chcesz zmienić świat… nie bój się cyrku
Jeśli chcesz zmienić świat… skacz na łeb na szyję
Jeśli chcesz zmienić świat… nie uciekaj przed rekinami
Jeśli chcesz zmienić świat… w najtrudniejszych chwilach musisz dać z siebie wszystko
Jeśli chcesz zmienić świat… zacznij śpiewać, kiedy toniesz w błocie
Jeśli chcesz zmienić świat… nigdy, przenigdy nie bij w dzwon
“Make your bed” powstała jako rozwinięcie przemówienia, które McRaven wygłosił na zakończenie nauki rocznika 2014 na Uniwersytecie Teksańskim (a które bez problemu znajdziecie w internetach, nawet w postaci nagrania z tego dnia).
Sceptycznie nastawieni? Książeczka jest na tyle krótka (na przeczytanie całości wystarczą max 2 godziny), że warto wyrobić sobie o niej własne zdanie – nawet jeśli nauczane treści Was nie przekonają to przynajmniej dowiecie się co nieco jak wygląda trening SEALs :)